Najczęściej zadawane pytania

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia. Najczęściej jest wykrywane w czwartej i piątej dekadzie życia, lecz może dotyczyć osoby w każdym wieku. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Niestety, skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce jest bardzo niska i wynosi zaledwie 2–17%.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze może być pierwotne to znaczy takie, którego bezpośrednia przyczyna nie została ustalona, albo wtórne, którego przyczyna jest znana.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą, postępującą i podstępną chorobą. Działa po cichu - nie dając żadnych objawów (u większości pacjentów) powoli uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg, inne narządy.

Więcej 

Badania w przeważającej mierze można wykonać w warunkach ambulatoryjnych (np. w punktach pobrań badań laboratoryjnych). W przypadku kiedy lekarz podejrzewa nadciśnienie jako objaw innej choroby, koniecznym będzie uzupełnienie badań w określonym ośrodku szpitalnym.

Więcej 

Należy pamiętać, że im dłuższy czas trwania nadciśnienia tętniczego i gorsza jego kontrola, tym większe ryzyko rozwoju jego powikłań. Zmiany w naczyniach tętniczych, charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego, prowadzą do rozwoju powikłań narządowych, które stanowią główny problem tej choroby. Narządy szczególnie wrażliwe na podwyższone wartości ciśnienia tętniczego to: serce, mózg, nerki, oczy (siatkówka) i duże naczynia.

Więcej 

Przeprowadzanie pomiarów ciśnienia krwi w domu jest bardzo istotne zarówno dla nas jak i lekarza. Po pierwsze w domu mniej się stresujemy dlatego możemy przeprowadzić więcej pomiarów. Otrzymane wyniki często są różne od tych wykonanych w gabinecie ze względu na syndrom "białego fartucha". Dlatego lekarze podkreślają, że kontrola ciśnienia tętniczego w domu stanowi cenną informację, na podstawie której możliwym jest ocenienie skuteczności leczenia.

Więcej 

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do m.in. chorób układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), niewydolności nerek a nawet do zgonu.

Więcej 

Pacjent powinien pamiętać, że leki obniżają ciśnienie tętnicze, ale nie usuwają przyczyny nadciśnienia. Dlatego lek musi być przyjmowany regularnie, zazwyczaj przez wiele lat, a nawet przez całe życie chorego. Próba odstawienia leku bez porozumienia z lekarzem, najczęściej prowadzi do ponownego podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze leczymy poprzez modyfikację stylu życia (leczenie niefarmakologiczne) oraz przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych (leczenie farmakologiczne).

Więcej 

Nadchodzące wydarzeniaPartner serwisu:

Patron medialny: