Najczęściej zadawane pytania

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia. Najczęściej jest wykrywane w czwartej i piątej dekadzie życia, lecz może dotyczyć osoby w każdym wieku. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Niestety, skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce jest bardzo niska i wynosi zaledwie 2–17%.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze może być pierwotne to znaczy takie, którego bezpośrednia przyczyna nie została ustalona, albo wtórne, którego przyczyna jest znana.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą, postępującą i podstępną chorobą. Działa po cichu - nie dając żadnych objawów (u większości pacjentów) powoli uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg, inne narządy.

Więcej 

Badania w przeważającej mierze można wykonać w warunkach ambulatoryjnych (np. w punktach pobrań badań laboratoryjnych). W przypadku kiedy lekarz podejrzewa nadciśnienie jako objaw innej choroby, koniecznym będzie uzupełnienie badań w określonym ośrodku szpitalnym.

Więcej 

Nadchodzące wydarzenia



Partner serwisu:

Patron medialny: