Najczęściej zadawane pytania

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia. Najczęściej jest wykrywane w czwartej i piątej dekadzie życia, lecz może dotyczyć osoby w każdym wieku. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Niestety, skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce jest bardzo niska i wynosi zaledwie 2–17%.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze może być pierwotne to znaczy takie, którego bezpośrednia przyczyna nie została ustalona, albo wtórne, którego przyczyna jest znana.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą, postępującą i podstępną chorobą. Działa po cichu - nie dając żadnych objawów (u większości pacjentów) powoli uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg, inne narządy.

Więcej 

Badania w przeważającej mierze można wykonać w warunkach ambulatoryjnych (np. w punktach pobrań badań laboratoryjnych). W przypadku kiedy lekarz podejrzewa nadciśnienie jako objaw innej choroby, koniecznym będzie uzupełnienie badań w określonym ośrodku szpitalnym.

Więcej 

Należy pamiętać, że im dłuższy czas trwania nadciśnienia tętniczego i gorsza jego kontrola, tym większe ryzyko rozwoju jego powikłań. Zmiany w naczyniach tętniczych, charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego, prowadzą do rozwoju powikłań narządowych, które stanowią główny problem tej choroby. Narządy szczególnie wrażliwe na podwyższone wartości ciśnienia tętniczego to: serce, mózg, nerki, oczy (siatkówka) i duże naczynia.

Więcej 

Przeprowadzanie pomiarów ciśnienia krwi w domu jest bardzo istotne zarówno dla nas jak i lekarza. Po pierwsze w domu mniej się stresujemy dlatego możemy przeprowadzić więcej pomiarów. Otrzymane wyniki często są różne od tych wykonanych w gabinecie ze względu na syndrom "białego fartucha". Dlatego lekarze podkreślają, że kontrola ciśnienia tętniczego w domu stanowi cenną informację, na podstawie której możliwym jest ocenienie skuteczności leczenia.

Więcej 

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do m.in. chorób układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), niewydolności nerek a nawet do zgonu.

Więcej 

Pacjent powinien pamiętać, że leki obniżają ciśnienie tętnicze, ale nie usuwają przyczyny nadciśnienia. Dlatego lek musi być przyjmowany regularnie, zazwyczaj przez wiele lat, a nawet przez całe życie chorego. Próba odstawienia leku bez porozumienia z lekarzem, najczęściej prowadzi do ponownego podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Więcej 

Nadciśnienie tętnicze leczymy poprzez modyfikację stylu życia (leczenie niefarmakologiczne) oraz przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych (leczenie farmakologiczne).

Więcej 

Szanowni Państwo, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego przygotowało specjalny poradnik dla pacjentów: „Jak przygotować się do teleporady?”. Jest to formularz w formacie pdf — można go wydrukować lub wypełnić elektronicznie przed planowaną teleporadą. Zachęcamy zarówno lekarzy, jak i pacjentów do korzystania z poradnika.

Więcej 


Partner serwisu:

Patron medialny: