O czym należy pamiętać, jeśli nadciśnienie tętnicze wymaga leczenia farmakologicznego?

Data publikacji: 28 Maj 2019

Pacjent powinien pamiętać, że leki obniżają ciśnienie tętnicze, ale nie usuwają przyczyny nadciśnienia. Dlatego lek musi być przyjmowany regularnie, zazwyczaj przez wiele lat, a nawet przez całe życie chorego. Próba odstawienia leku bez porozumienia z lekarzem, najczęściej prowadzi do ponownego podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Preparaty przyjmowane po raz pierwszy działają w pełni zazwyczaj dopiero po kilku, kilkunastu dniach, dlatego również w tym przypadku nie należy pochopnie, bez konsultacji z lekarzem, decydować się na modyfikację leczenia. Nie wolno również rozpoczynać leczenia na własną rękę — wybór leku ze wspomnianych powyżej przyczyn zawsze należy do lekarza. Przy leczeniu farmakologicznym niezbędne są regularne wizyty u lekarza, mają one na celu nie tylko przedłużanie recept, lecz także monitorowanie przebiegu nadciśnienia tętniczego, wykrywanie jego powikłań i podejmowanie decyzji o ewentualnej modyfikacji leczenia. Częstość wizyt kontrolnych zależy od Pana/Pani samodyscypliny w przestrzeganiu zaleceń lekarskich, wartości ciśnienia tętniczego, występowania powikłań nadciśnienia oraz innych czynników ryzyka.

Warto pamiętać, że inne przyjmowane jednocześnie leki lub nawet preparaty sprzedawane bez recepty (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą wpływać na działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze, dlatego należy zawsze informować o nich lekarza.



Partner serwisu:

Patron medialny: