Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego w grupie przewlekle palących — wyniki programu wczesnego wykrywania raka płuc MOLTEST BIS

Data publikacji: 04 Lipiec 2018

Wstęp. Nadciśnienie tętnicze oraz palenie papierosów stanowią istotny problem zdrowotny i społeczny w populacji polskiej. Wciąż około 24% Polaków nałogowo pali papierosy. Mimo wysokiego ryzyka powikłań naczyniowo-sercowych i onkologicznych, istnieje niewielka liczba publikacji oceniających stan zdrowia wieloletnich palaczy.

Materiał i metody. W ramach programu Moltest Kardio+ zbadano 425 mieszkańców (223 mężczyzn, 52,47%) województwa pomorskiego. Do badania kwalifikowano osoby w wieku od 50 do 79 lat, z wywiadem tytoniowym powyżej 30 paczkolat. Badanie składało się z jednej wizyty, podczas której zebrano wywiad, wykonano pomiary antropometryczne oraz 3-krotny pomiar ciśnienia tętniczego. Otrzymane wyniki porównano z populacją ogólną (badanie NATPOL 2011).

Wyniki. Nie zaobserwowano różnic pomiędzy wartościami SBP i DBP w populacji Moltest Kardio+ i NATPOL 2011. Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego nie różniło się istotnie w obu populacjach. Zauważono istotne statystycznie różnice w SBP w zależności od wypalonych paczkolat. Kobiety z grupy Moltest miały istotnie niższe BMI od kobiet z populacji ogólnej, natomiast u mężczyzn wartości BMI były istotnie wyższe.

Wnioski. Średnie wartości SBP i DBP oraz rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego nie różni się istotnie w badanych grupach. Liczba paczkolat w wywiadzie miała znaczący wpływ na wartości SBP wśród palaczy. Zaobserwowano całkowicie odmienne związki palenia papierosów i wartości wskaźnika BMI u kobiet i mężczyzn. Większe rozpowszechnienie zaburzeń masy ciała i współwystępowanie nadciśnienia tętniczego i nałogowego palenia tytoniu w populacji mężczyzn wymaga wzmożonych działań prewencyjnych ze względu na wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe.

 

Arterial Hypertension 2018; 22 (2): 74–80

 

Pełna treść artykułu

Nadchodzące wydarzenia



Partner serwisu:

Patron medialny: